GLADIATORZY


Galeria zdjęć

 

Od 2007 roku grupa Hellas et Roma rozwija działalność sekcji gladiatorskiej Ludus Magnus Cacti, która liczy obecnie ok. 10 osób.

 

 

Bazując na źródłach pisanych i szerokiej bazie ikonografii z całego rzymskiego świata, z kilkunastu obecnie znanych kategorii gladiatorów zdecydowaliśmy się zaprezentować sześć- myrmillo, thraex, retiarius, hoplomachus, dimachaerus i secutor. Każda walka okraszona jest historycznym komentarzem dotyczącym uzbrojenia wojowników, organizacji igrzysk i życia codziennego gladiatorów, historii tego zjawiska i jego ważnej roli w społeczeństwie rzymskim. Staramy się ukazać skomplikowanie i wieloaspektowość tego zjawiska- Igrzyska gladiatorskie (munera gladiatoria) były bowiem dla Rzymian namiastką sportu i teatru jednocześnie, jedynym w swoim rodzaju spektaklem śmierci. Choć ich początki związane są ze stosunkowo prostymi ceremoniami pogrzebowymi i przelewaniem krwi za duszę zmarłego, w połowie I w. p.n.e. stały się już skomplikowanymi widowiskami z całym zapleczem towarzyszącym i dziś „wielkiemu sportowi”, a więc specjalnymi obiektami (amfiteatrami i szkołami gladiatorów), mobilnymi trupami zawodowych wojowników oraz organizowanymi regularnie igrzyskami. Dla właścicieli gladiatorów igrzyska oznaczały zarobek, dla rzesz ludzi- zabawę, zaś dla polityków- możliwość zdobycia popularności. Sami gladiatorzy zaś byli pogardzani jako klasa społeczna bliska niewolnikom czy prostytutkom- jednocześnie jednak uwielbiano ich i ceniono za odwagę i niezwykły związek ze śmiercią.

 

Możemy z dumą powiedzieć, że trupa gladiatorska „Ludus Magnus Cactii” (nazwana od imienia właściciela, obrotnego i przebiegłego lanisty Cactusa) mająca swe początki w skromnym projekcie studenckim, jest obecnie jedną z najstarszych, największych i najbardziej doświadczonych grup tego typu w Polsce. Nasz występ stanowi kulminację wielu prestiżowych imprez archeologicznych w kraju i za granicą. Pokazy walk gladiatorskich w naszym wykonaniu to nie tylko emocjonujące starcie wojowników, ale także unikalna lekcja żywej historii. Standardowy pokaz obejmuje 2-3 walki w wykonaniu czterech gladiatorów wraz z komentarzem, na życzenie organizatora możemy zainscenizować także duże igrzyska, ze szkołą gladiatorską dla chętnych widzów, walkami nocnymi przy pochodniach, procesjami gladiatorów i inscenizacją pogrzebów padłych wojowników.